«Ўзкимёсаноат» акциядорлик жамияти — Ўзбекистон Республикаси кимё корхоналарини бирлаштирувчи ягона комил корпоратив тизим. Жамият кимё корхоналарининг ишлаб чиқариш, инновацион ва маркетинг дастурларини тузади ва амалга оширади, ҳамда шулар орқали ҳам кимё соҳасининг барқарор ривожланиши учун шароит яратади.
Жамият таркибига саноат корхоналари, илмий-тадқиқот ва лойиҳалаш институтлари киради.
“Ўзбекистон — 2030” стратегиясининг Барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш йўналиши бўйича 2025-йилга қатор амалий тадбирлар мўлжалланган.
2025-йилда дунёда этилен ишлаб чиқариш қуввати 74,2 миллион тоннага етиши мумкин. Йил давомида жараён 11,4 миллион тоннага ўсиши керак.
“Аммофос-Максам” АЖ ҳудудида замонавий сулфат кислотаси ишлаб чиқариш заводи ишга тушиш арафасида. “Almalyk Sulphuric Acid” МЧЖ томонидан амалга оширилаётган ушбу лойиҳа Ўзбекистон кимё саноатининг ривожланишига хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 6-мартдаги “Маҳаллаларда томорқалардан унумли фойдаланишни ташкил этиш орқали аҳоли бандлиги ва даромадларини оширишга қаратилган ишларни янада жадаллаштириш тўғрисида”ги Ф-18-сонли фармойишига асосан 2025-йил 11-мартдан республикамизда “Долзарб бир ойлик” сафарбарлиги эълон қилинди.